materjalimaailm.ee - headeri pilt

Isepesev klaas

Self-cleaning glass


Koostis / struktuur

Spetsiaalse pinnakattega (titaanoksiid) aknaklaas.

Omadused

Pinnakate parandab klaasi märgamisomadusi (väiksem märgamisnurk), mistõttu vihmavesi valgub ühtlaselt üle klaasi laiali, jätmata kuivamisel tilgajälgi. Pinnakattel on ka fotokatalüütiline toime – lagundab päikesevalguse toimel klaasile sadestunud orgaanilist saasta.

Saamine

Info puudub.

Rakendused

Aknakaasid, eriti kohtades (kõrghooned), kus akende pesemine on tülikas ja töömahukas. Isepesevast klaasist aknad ei välista aknapesu vajadust, lubavad aga oluliselt pikendada pesemiste vahelist perioodi.

Näidised


E36.1. SSG Bioclean (fotokatalüütiline).

Demod, katsed


D36.1. Veepritsmed isepeseval (paremal) ja harilikul (vasakul) aknaklaasil.


D36.2. Kumb pool? Kuna “isepeseva” titaanoksiidi kihiga on kaetud vaid klaasi üks pool, on loomulikult vaja ta akna ette paigaldada õiget pidi. Segaduste vältimiseks on tootja vastava poole markeerinud. Mida aga teha siis, kui taoline markeering mingil põhjusel puudub? Üks võimalusi pindade eristamiseks on asjaolu, et titaanoksiidi suure murdumisnäitaja tõttu peegeldub temaga kaetud pinnalt rohkem valgust tagasi, kui katmata pinnalt. See erinevus on selgelt täheldatav, kui vaadelda mingi heledal taustal asuva eseme peegeldusi klaasi pinnalt: vasakpoolsel pildil on “isepesev” pind ülemine, parempoolsel alumine.

Tänu: AS Baltiklaas

Koostas: JK

Print Friendly, PDF & Email