materjalimaailm.ee - headeri pilt

Magnetkuvav kile

Magnetic Viewing Film


Koostis / struktuur

Mikrokapsel-struktuuriga plastkile, mille rakudes asetsevad teatud liikumisvabadust omavad ferromagnetilisest materjalist (nikkel) mittesfäärilised (korrapäratu kujuga) osakesed.

Omadused

Kile optilised karakteristikud (tagasihajumine) sõltuvad magnetvälja tugevusest ja suunast. Magnetvälja puudumisel on osakesed orienteeritud kaootiliselt. Välises väljas osakesed orienteeruvad – osakeste pikim mõõde orienteerub välja suunas. Kui väli on risti kile pinnaga, siis on selles vaatesuunas nähtav osakeste summaarse ristlõike pindala minimaalne, st kile hajutab kõige vähem valgust (muutub tumedaks). Kui väli on paralleelne kile pinnaga, siis kile hajutusvõime kasvab (kile muutub heledaks), kuna osakeste nähtav pindalaon nüüd suurem.

Saamine

Aluskilele kantud magnettundlikku kolloidset niklit sisaldava vedelsegu kuivatamisega, täpsemad andmed puuduvad.

Rakendused

Magnetvälja ruumilise jaotuse kuvamiseks (visualiseerimiseks).

Näidised


E81.1. Magnetkuvav kile (vasakul) ja selle “peenstruktuur”

Demod, katsed


D81.1. Magnetkuvav kile visualiseerib magnetvälja.

Vasakult: “magnetkleeps”; selle ribaline magnetstruktuur, mille kile nähtavaks teeb (laigu all vasakul on tekitanud ümbermagneetimine tugeva püsimagnetiga); sama läbivas valguses pärast kleepsu eemaldamist, jälgitav on kile mäluefekt;  viimast näitavad ka jäljed, mille on jätnud magnetkleepsu libistamine üle kile.

D81.2. Magnetkuvav kile mikroskoobi all läbivas valguses. Vasakpoolsel pildil on magnetväli risti kile tasandiga, magnetliistakute pinnanormaalid asuvad kile tasandis, liistakud on serviti nähtavad tumedate triipudena. Peegelduvas valguses näib selline kile tumedal taustal tumedana – valgus läbib kile, neeldub taustas ja ei haju tagasi. Parempoolsel pildil on magnetväli kile tasandis, liistakute pinnanormaalid on kile suhtes erinevate nurkade all ja liistakud ise paistavad suuremate-väiksemate mustade laikudena. Peegelduvas valguses on selline kile hele – valgus peegeldub-hajub liistakutelt tagasi. Valge ristküliku pikkus all paremas nurgas on umbes 0,125 mm.

Viited:

Tänu: Urmo Visk

Koostas: JK

Print Friendly, PDF & Email