Clay
Koostis / struktuur
Üldnimetus laiale mineraalide klassile, kihilise molekulaarstruktuuriga alumosilikaatidele, kus SiO4-4 – tetraeedrid moodustavad ühiste hapnikuaatomite kaudu (kolm “jagatud” aatomit) tasapinnalisi struktuure, sidemed naaberkihtide vahel on oluliselt nõrgemad, kihtide vahel võivad paikneda vee molekulid.
Omadused
Vee lisamisel paljud savid plastifitseerivad, st. muutuvad hõlpsalt plastselt deformeeritavaks.
Saamine
Looduslikud. Laia levikuga. Tekkinud teiste mineraalide, nt. põldpao lagunemisel.
Rakendused
Savi on olnud ajalooliselt ja on seda ka tänapäeval oluline materjal keraamikatööstusele, sh. portselani ja fajansi tootmisel kaoliinist (valge alumiiniumirikas savi), keraamiliste telliste tootmisel. Plastses olekus on savi hõlpsasti töödeldav, kuumutamisel toimuvad savi molekulaarstruktuuris pöördumatus muutused, ta muutub veekindlas (ei plastifitseeru enam). Sarnane protsess leiab aset looduses ka normaaltemperatuuril väga pika aja jooksul (geoloogiliselt vanad savid on kaotanud võime plastifitseeruda). On avaldatud arvamust, et elu teke Maal võis olla seotud savimineraalide pindadel toimunud keemiliste reaktsioonidega.
Pilte Baltimaade savitreialite võistluselt Tartus 12.06.2004, korraldajaks Eesti Keraamikute Liit [29.08.04]. Võistluse käigus tuleb antud suurusega savitükist potikedral voolida maksimaalse läbimõõduga kauss ja maksimaalse kõrgusega silinder – parima mõõtude summa saavutanu on võitja. Vasakul: leedulanna Egle Cesonyte võistlushoos; paremal: üks “ülepingutatud” kauss.
Näidised
E46.1. Kambriumi sinisavi Kundast, vanus umbes 500 miljonit aastat.
E46.2. Sama savi veega plastifitseerituna – nii vana savi plastifitseerumine on haruldane.
Demod, katsed
D46.1. Sinisavi plastifitseerimine. Vt. E46.2
Viited:
- TÜ geoloogiamuuseum: Savi [07.09.04]
- The Clay Minerals Society [17.10.04].
- “”Tõuse ja mine alla potissepa kotta, ja ma annan seal sulle kuulda oma sõnu!” Siis ma läksin alla potissepa kotta, ja vaata, ta tegi tööd potikedra juures. Ja kui astja, mida ta savist tegi, potissepa käes rikki läks, siis ta tegi sellest jällegi teise astja, nagu potissepa silmis õigem näis olevat teha.” Vana Testament, Jr. 18:2-4.
Tänu: Olle Hints
Koostas: Taavi Audova, JK