Cellulose
Koostis / struktuur
Tselluloos on polüsahhariidide hulka kuuluv looduslik polümeer (C6H10O5)n
Omadused
Tsellofaan on läbipaistev, paenduv kile, mis laseb halvasti läbi õhku ja õlisid. Tsellofaan on hügroskoopne ja deformeerub ebaühtlase niiskusesisalduse mõjul.
Saamine
Tselluloos moodustab põhiosa taimsest biomassist, praktiliselt puhtal kujul siiski vaid puuvillakiududes. Tsellofaan saadakse looduslikust tselluloosist keemilise töötlemise tulemusena (lahustamine aluses ja saadud lahuse ekstrudeerimine läbi pilu happelisse keskkonda). Tselluloosi (vatt, paber) töötlemisel kontsentreeritud lämmastikhappega väävelhappe manulusel saadakse nitrotselluloos (tselluloosnitraat).
Rakendused
Puidust saadav tselluloos on lähtematerjaliks paberi tootmisel. Puuvill on oluline tektsiilitööstuse tooraine. Tsellofaani kasutatakse pakkematerjalina (toiduained). Nitrotselluloos on suitsuta püssirohu põhikomponent.
Näidised
E82.2. Tsellofaankile, paremal veidi kortsutatuna.
E82.3. “Õnnekala” (Fortune Teller Fish) on punaseks värvitud õhukesest (0,02 mm) tsellofaanist väike kalakujuline lehekene.
E82.4. Nitrotselluloos, saadud vati töötlemisel kontsentreeritud lämmastik- ja väävelhappega järgneva pesemise ja kuivatamisega.
Demod, katsed
D82.1. Tsellofaankiled polaroidide vahel. Tootmistehnoloogia tõttu on tselluloosi molekulid kiles orienteeritud, mis annab kilele anisotroopsed optilised omadused – kile on kaksikmurdev (vt ka Polaroidid).
D82.2. “Õnnekala ennustab”. Peopesale asetatud õhukesest tsellofaanist “õnnekala” (E82.3) deformeerub käeniiskuse mõjul.
Kuna inimese emotsionaalne seisund mõjutab kahtlemata ka ta füsioloogilisi parameetreid (sh naha niiskust), siis on mingi seos “kala” liikumise ja psüühilise seisundi vahel kindlasti olemas. Kas nüüd just selline, kui kalaga kaasa antud instruktsioonil, jäägu igaühe enda katsetada-otsustada.
D82.3. Nitrotselluloos põleb ülikiiresti ja jäägitult (võrdel fotosid enne ja pärast põlemist).
Nitrotselluloos põleb
Viited:
- Cellulose. Macrogalleria [31.01.08]
- Cellulose. Wikipedia [31.01.08]
- Nitrocellulose. Wikipedia [31.01.08]
Tänu: Rait Kanarbik, EFS Teadusbuss “Suur Vanker”
Koostas: JK