Gypsum
Koostis / struktuur
Looduslik mineraal kips on kristallvett sisaldav kaltsiumsulfaat CaSO4·2H2O, kristallstruktuur monokliinne. Ehituses kasutatav kipsipulber on jahvatatud ja osaliselt dehüdreeritud kips.
Omadused
Pehme mineraal (kõvadus 1,5 .. 2), tihedus 2.3 – 2.4. Kuumutamisel temperatuurini 160 °C osaliselt dehüdreerub: CaSO4 · 2H2O ® CaSO4 · ½H2O.
Saamine
Looduslik. On leitud kuni 11 m pikkusi looduslikke kipsikristalle [02.08.07] (Naica, Mehhiko). Eestis oli enne 1940. a. Irboskast (praegu Venemaa koosseisus – Google Maps) kaevandatud kips üks tähtsamaid ekspordiartikleid.
Rakendused
Kipsipulbrit (the plaster of Paris) kasutatakse laialdaselt ehituses, modelleerimisel (sh. kunstiline skulptuur) ja mujal, kuna vee lisamisel kõvastub ta kiiresti – moodustub uuesti esialgne kristallveeline struktuur.
Kipsist aknavõre mošees Natanzis (Iraan).
Näidised
E37.2. Kipsipulber (CaSO4 · ½H2O). Saadakse loodusliku kipsi osalisel dehüdreerimisel temperatuuril umbes 160 °C ja jahvatamisel.
Demod, katsed
D37.1. Kipsi kivistumine. Kipsipulbri ja vee segamisel sobivas vahekorras saadakse taignataoline mass, mis on algul hõlpsasti vormitav, kivineb aga juba kümnekonna minutiga ja muutub kõvaks massiks.
Viited:
- The mineral gypsum [13.12.03]
- A Brief History of Plaster [13.12.03]
Tänu: Olle Hints
Koostas: Taavi Audova, Jaak Kikas